Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

 Přesné datum vzniku streetballu, dříve známému jako "černý basketbal" nemůžeme v minulosti přesně vystopovat. Kořeny má v USA ve Washingtoně D.C. a New York City v raných dobách dvacátého století. Přestože se basketbal stal velmi rychle populární na celém světě, některým minoritám (např. afro-američanům) byl jako profesionálně organizovaný sport zapovězen. V tu chvíli se začínají objevovat skupiny hrající basketbal podle svých upravených pravidel. Jak se zvyšovala populace ve velkoměstech po první světové válce, tak rostl i vliv "černého basketbalu". Scéně streetballu dominovaly týmy jako Harlem Renaissance (Rens) a Original Celtics. Ve dvacátých letech byly Rens považováni za nejlepší tým. Hlavní myšlenkou této hry byl projev přirozeného pohybu, který není svázán pokyny trenéra a danou taktikou týmu. Abychom pochopili vznik streetballu, musíme pochopit dobu a prostředí ve kterém vznikal.

Situaci v první polovině dvacátého století ilustruje tato citace: “‘Jak bychom měli potrestat Hitlera?‘ zeptal se reportér jedné mladé černošské dívky v době, kdy se druhá světová válka chýlila ke konci. ‘Namalujte ho na černo a přivezte ho sem‘, byla její hořká odpověď. To byl následek toho, že se s černochy jednalo jako s podřadnými lidskými tvory, že se jim neustále říkalo ne, nemůžete navštěvovat tuto školu, nemůžete dostat tuto práci, nemůžete bydlet v tomto domě, nemůžete sedět v tomto parku na lavičce…Tato situace se oficiálním termínem označovala segregace“.

Segregace tedy znamená oddělení černých od zbytku komunity a odnímání jim mnohých práv, která platila pro ostatní lidi. V každodenním životě se to projevovalo oddělováním života černochů a bělochů. Například školy zvlášť pro černé a zvlášť pro bílé, v autobusech oddělená část pro bělochy a pro černochy nebo restaurace odmítající černé zákazníky. Tato segregace byla zvláště silná v jižních státech USA. V padesátých letech dvacátého století nejvyšší soud ve Spojených státech uznal například v případu Brown vs. Topeka, že segregace ve školách je nelegální. Ale zákony a změny, které měly zrušit segregaci ve všech oblastech každodenního života – také kultury a sportu – přicházely velmi pomalu. Významným prvkem mnoha velkých měst v USA jsou černošská ghetta.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9016
Měsíc: 168
Den: 10