Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravidla streetballu

 Zatímco pravidla streetballu jsou v těch nejdůležitějších hlavních bodech stejná jako pravidla basketbalu, samotná hra dává větší důraz na hru jeden na jednoho, kde jeden je útočník a druhý obránce. Útočník často předvádí mnoho rychlých pohybů, kterými se snaží dostat ke koši. Tyto pohyby zahrnují crossovery (rychlá změna směru pohybu), jab step (dribling s poskokem) a další triky, které mají zmást soupeře. Streetball se často vyznačuje úžasnými smeči, alley oopsy (chycení přihrávky ve výskoku a následná smeč), velmi působivým držením míče a hrubou a urážlivou mluvou. Při tahu na koš se používají buď triky, které mají obelstít pozornost obránce tak, že se dívá jinam a nebo ho prostě jenom zmást. Je mnoho triků, které dnešní streetballeři používají při útoku. Jednou z nejznámějších je takzvaný „bumerang“ (naznačení přihrávky nad hlavou soupeře), který poprvé předvedl Phillip „Hot Sauce“ Champion.

Určité porušení pravidel tradičního basketbalu se zde vůbec neřeší, jako je například nesený balon. Styl je často rozhodujícím faktorem pro to, co je ve streetballu v pořádku a co není. Jestliže to dobře vypadá, tak to je v pořádku. V tomto smyslu je streetball více o umění se předvést.

Avšak pravidla se liší a někdy se můžou lišit výrazně, podle hřiště na kterém se hraje. Téměř neměnné je pravidlo zvané „Call your own foul“, což znamená „zahlas svůj faul“. To znamená, že hráč který věří, že byl faulovaný zahlásí „Faul!“ a hra bude zastavena a míč dostane družstvo faulovaného hráče. Etiketa toho co zahrnuje faul je dána místní sociální normou, vážností a úrovní hry. Nováček na daném hřišti by měl sledovat status quo místní hry a přizpůsobit se.

Společným rysem ve streetballu je „pick up game“. Abyste se zúčastnili hry kdekoli na světě, stačí abyste prostě přišli na hřiště, kde lidé hrají a naznačili, že byste si chtěli zahrát. Potom ve chvíli, kdy hra na hřišti skončí si vyberete tým a zahrajete si. Mnohé hry se hrají do 7, 10 nebo 11 bodů s tím, že se všechny dosažené koše počítají za jeden bod nebo koše dosažené za trojkovou čárou za body dva a zbytek za jeden. Hráči často volí hru „win by 2“ nebo „win by 3“, což znamená, že tým musí vyhrát o dva nebo tři body. Na některých místech hrají na náhlou smrt. To znamená, že když se hraje do sedmi bodů a vítěz musí dosáhnout o tři body více než soupeř a při devíti bodech je náhlá smrt, tak vítězí ten, kdo dosáhl buď sedmi bodů s rozdílem tří, nebo dosáhne devíti bodů. Nejznámější streetballová hra je „3on3“ (tři na tři) na jeden koš, přestože hra „5on5“ na celé hřiště se objevuje taky.

Specifickým znakem streetballu je to, že tzv. „MC“ („Master of Ceremonies“). Při takovéto hře se na hřišti objevuje další účastník hry, „MC“, který je velmi blízko hráčů, snaží se nezasahovat do hry a komentuje hru pomocí mikrofonu divákům.

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 11589
Měsíc: 171
Den: 1