Jdi na obsah Jdi na menu
 


EARL "THE GOAT" MANIGAULT

17. 6. 2012

 Nejlepší hráč „pouličního basketbalu“ a zároveň největší promarněný basketbalový talent. Když se zeptali Kareem Abdul-Jabbar na konci jeho dlouhé a úspěšné kariéry v NBA – „Kdo byl nejlepším hráčem, proti kterému kdy nastoupil?“. Po krátkém mlčení odpověděl – „Bude to Goat, Earl 'the Goat' Manigault".

Earl se narodil 7. Září 1944 v Charelstonu v Jižní Karolíně. Jeho rodiče se brzy přestěhovali a celé dětství tedy strávil v New Yorku v nechvalně známém Harlemu.

Byl známý pro své skokanské schopnosti, ke kterým mu pomohly kotníkové závaží, které nosil v dětství. Při svých 189cm (6´2“) výšky měl 132cm (52“) výskoku.

Jeho nejslavnější a „signature move – the Double Dunk“ Zasmečoval jednou rukou, následně míč chytil do druhé ruky a zasmečoval podruhé. Vše v jednom výskoku a někde uvádějí, že vše bez chycení obroučky. Dále vyhrával sázky tím, že sbíral směnky a bankovky položené na vrcholu desky nebo sázka o 60 dolarů, že zasmečuje 36krát za sebou! Jednou zasmečoval obouruč s odrazem v blízkosti čáry trestných hodů přes dva o mnoho vyšší hráče (Vaughn Harper - 198cm, Val Reed – 203cm). Byl také schopný 720°, dávno před „Air Up There - Mr. 720°!! Smečování nebylo jediné, v čem byl opravdu dobrý. Každý den trénoval střelbu a to z něj udělalo smrtícího dalekonosného střelce.

Na střední škole v New Yorku v roce 1959 vytvořil rekord v počtu daných bodů v jedné hře –  57. Celkově měl průměr 24 bodů a 11 doskoků na zápas. V roce 1965 vyhrál mistrovství NYC, když ve finále porazili tým střední školy z De Witt Clinton a sám zaznamenal 38 bodů, 15 doskoků a 10 asistencí. Earl neměl tedy s basketbalem problém, měl ale problém se školou a se vzděláváním celkově. Začal se stýkat s pochybnými lidmi, skupinami a začal mít problém s drogami. Nakonec byl z Benjamin Franklin High School vyloučen poté, co byl přistižen při kouření marihuany.

Střední školu nakonec dokončil až v Laurinburg Institute v Severní Karolíně. Tam také mohl pokračovat ve hře s průměrem 31 bodů a 13 doskoků. Zde mimochodem potkal i matku jeho prvního dítěte, Yvonnu. A co víc, až po dokončení této školy uměl konečně číst a psát.O letní prázdniny hrál jako senior v Rucker Park lize, kde potkal hvězdy jako Earl Monroe , Connie Hawkins a Kareem Abdul-Jabbar. Jeho dominance byla tak velká, že dokonce začali o Rucker Park mluvit - "Goat Park." V jedné z těchto sezón slavil vítězství i MVP turnaje.

Po střední škole si mohl vybrat z mnoha škol, kde mohl dostat stipendium. Pro nedostatek důvěry v jeho vlastní akademické dovednosti se vzdal nabídek velkých škol.  Nakonec šel do John C. Smith University, převážně černé školy v Charlotte. Brzy přišly problémy. Špatné studijní výsledky společně neochotou přizpůsobit svou hru vyústilo v odchod z vysoké školy za méně než jeden rok.

Následoval návrat do Harlemu, kde „klesnul až na dno“. V roce 1968 začal navštěvovat místa, kde se zrodila jeho sláva a těžce se ponoří do místní drogové scény. Nedlouho poté byl zatčen za držení drog a odseděl si 16 měsíců z 5tiletého trestu ve Stormville, New York's Green Haven vězení.

O letní prázdniny hrál jako senior v Rucker Park lize, kde potkal hvězdy jako Earl Monroe , Connie Hawkins a Kareem Abdul-Jabbar. Jeho dominance byla tak velká, že dokonce začali o Rucker Park mluvit - "Goat Park." V jedné z těchto sezón slavil vítězství i MVP turnaje.

Po střední škole si mohl vybrat z mnoha škol, kde mohl dostat stipendium. Pro nedostatek důvěry v jeho vlastní akademické dovednosti se vzdal nabídek velkých škol.  Nakonec šel do John C. Smith University, převážně černé školy v Charlotte. Brzy přišly problémy. Špatné studijní výsledky společně neochotou přizpůsobit svou hru vyústilo v odchod z vysoké školy za méně než jeden rok.

Následoval návrat do Harlemu, kde „klesnul až na dno“. V roce 1968 začal navštěvovat místa, kde se zrodila jeho sláva a těžce se ponoří do místní drogové scény. Nedlouho poté byl zatčen za držení drog a odseděl si 16 měsíců z 5tiletého trestu ve Stormville, New York's Green Haven vězení..

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 7466
Měsíc: 105
Den: 3